Forum Menu

Αγαπημένες μπάντες και μουσικές προτάσεις

Δεν ξέρω πως ακριβώς να ονομάσω το topic.
Σκοπός, αρχικά, είναι να γράψουμε μερικές αγαπημένες μας μπάντες και ποια albums τους προτείνουμε και από κει και πέρα να ποστάρουμε/προτείνουμε αγαπημένα μας τραγούδια/μπάντες/albums.

Ξεκινάω. Γενικά στη μουσική είμαι ανοιχτός αλλά απαιτητικός (όπως και στα games).
Τα παρακάτω είναι απ' τα top of the top στο μυαλό μου. Στις παρενθέσεις είναι τα αγαπημένα albums των αντίστοιχων συγκροτημάτων. Φυσικά έχω πολλά ακόμα αγαπημένα και από τις μπάντες αυτές αλλά και από πολλές πολλές άλλες, αλλά δεν ήθελα να φορτώσω το post.

Mono (you are there, hymn to the immortal wind)
Radiohead (ok computer, in rainbows, hail to the thief)
Pink floyd (dark side of the moon, wish you were here)
Nick Cave and the bad seeds (no more shall we part)
Bohren and der club of gore (dolores, sunset mission)
Godspeed you black emperor (lift your skinny fists like antennas to heaven, yanqui u.x.o)

Αυτά για αρχή από εμένα.
Ποστάρω κι ένα αγαπημένο μου κομμάτι της Janis Ian παιγμένο εξαιρετικά από τη Nina Simone. (η οποία πετάει και δικούς τις στίχους)

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Πολύ ωραίο θέμα και απρόσμενο, δεν περίμενα ότι θα άνοιγες κάτι τέτοιο. :-P :-P :-P

Με ενδιαφέρει και προσωπικά γιατί στα '10s έχω ένα μικρό "κάψιμο" και δεν βρίσκω εύκολα καινούρια πράγματα να ακούσω.

Επειδή ανέφερες Mono και Radiohead, ένα σχήμα που ήταν μια ένεση φρεσκάδας ήταν οι alt-J που είχα πρωτοακούσει το 2013. Αν δεν χαλαστεί κανείς από τα lead vocals ή τα ελαφρώς pretentious κάποιες φορές group vocals, κατά τα άλλα είχαν ξεκινήσει με πολύ πρωτότυπες και διαφορετικές μεταξύ τους συνθέσεις, με πολύ ωραία αίσθηση "δυναμικής", αν μπορώ να το πω έτσι, πολύ καλή ικανότητα στο να ενσωματώνουν στα τραγούδια τους δλδ, σιωπές, ήσυχα μέρη, κλιμακώσεις, ξεσπάσματα κλπ, και "πολυσυλλεκτικές" επιρροές.

Ένα ωραίο live τους στο KEXP (ραδιοφωνικός σταθμός στο Seattle, πώς λέμε Derti; Καμιά σχέση :-P) το είχα ακούσει καμιά 30αριά φορές.

Θενξ μαν: moulan7, oneeyedwally, mifune
Τελευταία διόρθωση: 5 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν από Men of Low Moral Fiber.

Περίμενε, περίμενε.... :P Ποιους Mono λες εσύ? Εγώ λέω τους Japan... :)

''Πάω'' να ακούσω αυτά που έβαλες. Δεν τους ξέρω τους Alt-J.. ακούω κι επιστρέφω.

edit: ρε φίλε αυτοί έχουν 130.000.000 προβολές στο youtube... ούτε οι Metallica... :P
Τελευταία διόρθωση: 5 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν από moulan7.

Αυτούς που λες δεν τους ξέρω, οι δικοί μου είναι Άγγλοι (νομίζω). :-P

χαχαχ εγώ δεν ξέρω τους δικούς σου Mono... :)

Λοιπόν... δεν τους λέω και κακούς τους Alt-J (αυτό είναι καλό σχόλιο να ξέρεις :P )

Από 10's που λες, δεν ξέρω αν έχω κάτι υπόψιν που πραγματικά να το νιώθω ''δικό μου'' και να το αποδέχομαι σαν πραγματικά καλό... χμμ θα σκεφτώ.

Από 00's πάντως, έτσι στα γρήγορα μου έρχονται στο μυαλό οι National. Μου αρέσουν πολύ.

Θενξ μαν: Men of Low Moral Fiber, mifune

Πολύ καλό θέμα, ωστόσο να προτείνω κάτι για να γίνει πιο ενδιαφέρον? Όταν προτείνουμε κάτι, ας λέμε και γιατί το προτείνουμε και γιατί το αγαπάμε, μην καταλήξει άλλο ένα θέμα με namedropping, να έχει κάποιο νόημα.

Ωραίες μπάντες προτείνεις Moulan. Τις περισσότερες από αυτές θέλω να τις ακούσω εκτεταμένα, ειδικά GYBE. Nick Cave γουστάρω αρκετά, Floyd διαχρονική αξία. Radiohead, ε, ψιλοβαριέμαι να πω την αλήθεια, ίσως τους δώσω άλλη μια ευκαιρία κάποτε.

Μιας και πιάσαμε πιο σύγχρονες μουσικές, ρίχνω στο τραπέζι το The Courage of Others των Midlake. Folk rock, απλές δομές στα κομμάτια, αμεσότητα και κυλάει νεράκι. Για πάντα από τις πρώτες επιλογές μου όταν ανοίγει ο καιρός, είναι δίσκος συνδεδεμένος με αυτήν την εποχή και μουσική που κουβαλάει εικόνες και αρωμάτα. Ενδείκνυται για τις στιγμές που το μυαλό θέλει να ταξιδέψει και το σώμα δεν μπορεί.

Be vigilant.

Συμφωνώ, μου αρέσει η πρότασή σου. Όχι ότι έχω ιδιαίτερο θέμα με λίστες, μιας και είμαι υπομονετικός και θα κάτσω να ψάξω περί τίνος πρόκειται, αλλά είναι σίγουρα καλύτερο να υπάρχει και ένα σχόλιο μαζί με την κάθε πρότασή μας.

Ενδιαφέροντες οι Midlake. Άκουσα αρκετά κομμάτια. Είναι ευχάριστη (μελαγχολική βέβαια) και εύκολη ακρόαση.
Μου βγάζουν ένα μυστηριακό ύφος και η μουσική και οι στίχοι, και για κάποιον απροσδιόριστο λόγο σε αρκετά σημεία μου metalίζουν λίγο...
Δεν τους λέω metal (δεν έχει σχέση άλλωστε), απλά μου δίνουν σε πολλές στιγμές τους το feeling ότι ακούω metal σχήμα που άλλαξε συνήθειες :P (δεν το λέω για κακό, απλά προσπαθώ να διατυπώσω τη γεύση που μου άφησαν).
Σε άλλες στιγμές μου ακούγονται ανάλαφροι (χρειάζεται κι αυτό) και κάπως γλυκανάλατοι.
Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε κάτι από αυτά που άκουσα.

Να πιάσω τους Radiohead?
Επειδή λες πως ψιλοβαριέσαι αλλά ίσως τους έδινες άλλη μια ευκαιρία, μου δίνεις πάτημα για να ξεκινήσω με αυτούς.
Προσωπικά τους θεωρώ από τα καλύτερα μουσικά σχήματα που έχουν πατήσει στη γη (γιατί είναι εξωγήινοι σίγουρα :P ).
Θέλουν λίγο προσοχή όμως. Πως να το πω αυτό....
Μπορεί να ακούσεις κάτι από αυτούς που θα σε αποθαρρύνει εντελώς να συνεχίσεις. Όχι επειδή είναι κακό, αλλά επειδή ξεφεύγει εντελώς από τα καθιερωμένα. Μπορεί να ακούσεις κάτι που σήμερα δεν θα σου κάνει κλικ και αργότερα όταν συνηθίσει το αυτί σου να λες τι κομματάρα που είναι. Το έχουν αυτό.
Είναι κάτι σαν το dark souls :P χαχα...
Πόσοι έκραξαν το Kid A... και τώρα θεωρείται ο καλύτερος δίσκος τους από τους περισσότερους.

Ας πούμε θεωρώ το paranoid android ιδιοφυές και ένα από τα καλύτερα μουσικά κομμάτια που έχουν υπάρξει ποτέ, αλλά σε κάποιον που δεν έχει ακούσει radiohead ποτέ θα του έβαζα κάτι άλλο για αρχή. Εξαρτάται βέβαια και από το όλο υπόβαθρό του, τη σχέση του με τη μουσική, κτλ για το ποιο κομμάτι θα του έβαζα ως εισαγωγή στους radiohead.
Σε κάποιον που του αρέσουν τα ''μελαγχολικά'' ίσως του έδινα το exit music, σε κάποιον που θέλει κάτι εύθυμο ή ανάλαφρο θα του έλεγα να μην ακούσει radiohead, σε κάποιον που θέλει κάτι ''εγκεφαλικό'' θα του έλεγα άλλο κομμάτι, κτλ.

Αυτό που μου αρέσει στους radiohead είναι καταρχάς η αισθητική τους στα πάντα. Από μουσική και στίχους έως εξώφυλλα, art και videoclips. Σοβαρό υλικό με σεβασμό και νόημα. Άμεσο πράγμα. Και βέβαια πρωτίστως μου μιλάνε οι μελωδίες τους.
Τώρα στα πιο ''τεχνικά''...
Έχουν έναν τρόπο οι άτιμοι να κάνουν τις εξωφρενικές αρμονίες τους (απαιτεί λίγη μουσική γνώση για να καταλάβει κάποιος τι εννοώ) και τα experimental στοιχεία τους να ακούγονται mainstream.
Ακούς ρυθμό 5/4 από τους radiohead και δεν το παίρνεις χαμπάρι... και το τραγουδάς κιόλας. Ενώ αν σου πουν παίξε 5/4 με το πόδι σου, ούτε που θα σου βγαίνει. Το ίδιο συμβαίνει και με τις αρμονίες. Το αποτέλεσμα που βγάζουν είναι σχεδόν mainstream και αμεσότατο.

Θεωρητικά και με ταμπέλες οι radiohead παίζουν pop rock... ο θεός να το κάνει.. αλλά πως αλλιώς να το πεις..

Βάζω ενδεικτικά τρία (edit: 4) κομμάτια τους για όλους. Τίποτα ''ιδιαίτερο'' φαινομενικά (είναι όμως), αλλά τα θεωρώ καλά σημεία εισαγωγής για να μπει κάποιος στον κόσμο τους. Και τα θεωρώ και μέγιστες κομματάρες.

Είναι πολύ προσωπική μουσική και δεν ενδείκνυται κατά τη γνώμη μου με παρέα και ομιλίες. Ακούστε τα μόνοι σας για πάρτη σας.
Προτείνω σε έχουν τη διάθεση να τα ακούσουν, να παρατηρήσουν και στίχο ή να έχουν ανοιχτό κι ένα tab με τα lyrics γιατί πραγματικά αξίζει.

Το codex από το studio live ''from the basement''

Το exit music από live του '98.... speechless

Το weird fishes/arpeggi από το studio live ''from the basement''

edit:
Και το fake plastic trees

@ Alt-J Αν σκεφτόμουν με όρους pretentious, όλο μου το είναι θα το φώναζε. Αλλά δεν σκέφτομαι έτσι :p

@ paranoid android, moulan συμφωνώ αλλά δεν επαυξάνω -γιατί δεν γίνεται βασικά :p- Πάντως πλέον προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί με βάζει κατευθείαν σε συγκεκριμένη διάθεση...

@all Ωραίες προτάσεις και τα περισσότερα δεν τα ήξερα αλλά όσο ζεις, ακούς.

Αν και για ευνόητους λόγους δεν το λέω παραέξω, πιο πολύ μου αρέσει η κλασσική μουσική και γενικά ορχηστρικά κομμάτια πχ. ost παιχνιδιών, ταινιών. Παραθέτω 3 από τα αγαπημένα μου κομμάτια

Το πρώτο το προτείνω γιατί χόρεψε υπέροχα με αυτό ένα paso doble στο dancing with the stars 3_10 γνωστή παρουσιάστρια, ηθοποιός, χορεύτρια, φιλάνθρωπος, ποιήτρια, φιλόσοφος και επί ταυτά -αν και υπερτιμημένης ομορφιάς. Επίσης επειδή μου αρέσει πολύ και ο prokofiev.

Το δεύτερο επειδή με χαλαρώνει όσο λίγα κομμάτια στην αρχή ενώ στη συνέχεια όταν και κορυφώνεται μου σηκώνει την τρίχα μέχρι να γίνω ένα χνουδωτό αρκουδάκι.

Το τρίτο επειδή με γεμίζει με αισθήματα απόγνωσης και τρόμου και μου σηκώνει κι αυτό την τρίχα, μόνο όταν έχει πανσέληνο όμως οπότε και αρχίζω τα ουρλιαχτά.
Θενξ μαν: moulan7, Men of Low Moral Fiber
Τελευταία διόρθωση: 5 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν από mifune.

mifune έγραψε: Αν και για ευνόητους λόγους δεν το λέω παραέξω, πιο πολύ μου αρέσει η κλασσική μουσική και γενικά ορχηστρικά κομμάτια πχ. ost παιχνιδιών, ταινιών. [...]

Ρίξε ένα αυτί αν δεν έχει τύχει να ακούσεις τον παρακάτω Ισλανδό (άρα τρελό) Ólafur Arnalds, όπως λέει και ο ίδιος το πιο συγκινητικό κομμάτι του το είχε γράψει για μία διαφήμιση χαρτιού υγείας για μπανιέρες (νομίζω το κομμάτι με την καθ'όλα κοινή ονομασία Ljósið). :-P

Θενξ μαν: moulan7, mifune
Τελευταία διόρθωση: 5 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν από Men of Low Moral Fiber.

@mifune

Το πρώτο κομμάτι που έβαλες είναι πολύ ωραίο, το δεύτερο δεν μου άρεσε (καλά είμαι φοβερός, ε? :P ) γιατί γενικά τα κλασσικά που έχουν εύθυμη διάθεση μου τη σπάνε. Αυτό είχε και μια ελαφρά (πολύ ελαφρά αλλά την είχε) ανατολίτικη διάθεση και μου την έσπασε ακόμα περισσότερο :P .
Τώρα το τρίτο ομολογώ πως μου άρεσε σαν soundtrack, αλλά ανέβασες πολύ το επίπεδο με τα δύο πρώτα και δεν μπορώ να πω πως με κέρδισε :P

Λοιπόν εσένα παίζει να σου αρέσουν οι Godspeed you black emperor και οι Mono μιας και λες πως προτιμάς την ορχηστρική μουσική. Αν έχεις διάθεση και ανοχή προς τον ηλεκτρικό ήχο, τη ''βρομιά'' και την ''αλητεία'' ίσως βρεις στις μπάντες αυτές μουσικές να αγαπήσεις. Σίγουρα έχουν κλασσικές επιρροές και όχι μόνο αλλά οκ οι δομές τους είναι πιο σύγχρονες, απλές και επαναλαμβανόμενες (χρησιμοποιούν riffs με τη ροκ έννοια).
Θενξ μαν: mifune

Men of Low Moral Fiber έγραψε:

mifune έγραψε: Αν και για ευνόητους λόγους δεν το λέω παραέξω, πιο πολύ μου αρέσει η κλασσική μουσική και γενικά ορχηστρικά κομμάτια πχ. ost παιχνιδιών, ταινιών. [...]

Ρίξε ένα αυτί αν δεν έχει τύχει να ακούσεις τον παρακάτω Ισλανδό (άρα τρελό) Ólafur Arnalds, όπως λέει και ο ίδιος το πιο συγκινητικό κομμάτι του το είχε γράψει για μία διαφήμιση χαρτιού υγείας (νομίζω το κομμάτι με την καθ'όλα κοινή ονομασία Ljósið). :-P

Είσαι ευαίσθητο αγόρι τελικά ::P:

edit: είμαι σίγουρος πως έχεις ποστάρει κάτι καλό από κάτω αλλά δυστυχώς δεν το φορτώνει

edit2: Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους διαφημιστές.... το κομμάτι που έγραψε ο Ólafur Arnalds (τον οποίο τον συμπάθησα πολύ, και τη μουσική του) δεν θα ταίριαζε στο διαφημιστικό

Είσαι ευαίσθητο αγόρι τελικά [...]

Τελευταία διόρθωση: 5 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν από Men of Low Moral Fiber.

moulan7 έγραψε: @mifune

Το πρώτο κομμάτι που έβαλες είναι πολύ ωραίο, το δεύτερο δεν μου άρεσε (καλά είμαι φοβερός, ε? :P ) γιατί γενικά τα κλασσικά που έχουν εύθυμη διάθεση μου τη σπάνε. Αυτό είχε και μια ελαφρά (πολύ ελαφρά αλλά την είχε) ανατολίτικη διάθεση και μου την έσπασε ακόμα περισσότερο :P .
Τώρα το τρίτο ομολογώ πως μου άρεσε σαν soundtrack, αλλά ανέβασες πολύ το επίπεδο με τα δύο πρώτα και δεν μπορώ να πω πως με κέρδισε :P

Λοιπόν εσένα παίζει να σου αρέσουν οι Godspeed you black emperor και οι Mono μιας και λες πως προτιμάς την ορχηστρική μουσική. Αν έχεις διάθεση και ανοχή προς τον ηλεκτρικό ήχο, τη ''βρομιά'' και την ''αλητεία'' ίσως βρεις στις μπάντες αυτές μουσικές να αγαπήσεις. Σίγουρα έχουν κλασσικές επιρροές και όχι μόνο αλλά οκ οι δομές τους είναι πιο σύγχρονες, απλές και επαναλαμβανόμενες (χρησιμοποιούν riffs με τη ροκ έννοια).

Ναι όντως ο Σλαβικός περίπατος έχει ανατολίτικα στοιχεία ειδικά στην αρχή. Τι ελαφρά διάθεση? -> με τέτοια σύνθεση εξημερώνονται οι κόμπρες :p Μου αρέσουν όμως και αραβικά τραγούδια οπότε δεν με πείραξε. Ίσα, ίσα.

Τους Godspeed τους άκουσα πρώτη φορά με το East Hastings που είχε αναρτήσει ο Μονόφθαλμος και μου είχε αρέσει πάρα πολύ σε κάποια σημεία. Νομίζω ότι θα είναι πολύ καλό fit. Θα κοιτάξω και τους Mono αλλά με μπερδέψατε λίγο ::pinch:: Η απλότητα δεν με ενοχλεί. Η αχρείαστη πολυπλοκότητα είναι που με εκνευρίζει κάποιες φορές. Ή κάτι που συναντώ σε πάρα πολλά συγκροτήματα όπου εκεί που έχουν βρει μια πολύ ωραία μελωδία και έναν συγκεκριμένο ρυθμό, πρέπει ντε και καλά να φτάσουν FTL ταχύτητες και να χαθεί όλη η αρμονία γιατί, γιατί. Δεν καταλαβαίνω το γιατί.

Ωραία μουσική παίζει ο Ισλανδός. Αν και αντλεί έμπνευση από περίεργα μέρη... Πάντως εκεί στο 18:35 έχουν τεράστια διαφορά στην ποιότητα τα όργανα με την μουσική από το tablet. Κάτι πήγε στραβά. Κάποιος ήταν ο αδύναμος κρίκος.

Aααα, εσείς έχετε φτιάξει ωραία φάση εδώ πέρα. Όταν θα είμαι λίγο πιο λάσκα θα έρθω να τα πούμε αναλυτικότερα. Να σας πω και για ένα καλοκαίρι στο Βέλγιο που είδα live τους National το μεσημέρι, και το βραδάκι, πάνω που σουρούπωνε, παίξανε στην ίδια σκηνή, οι Radiohead, και καπάκια οι Sigur Ros.

Προς το παρόν, θα αρκεστώ σε κάτι από την κυρία που μου έχει κλέψει την καρδιά τα τελευταία χρόνια:

^^^^^^^^^^^

Πες πως δεν είναι αλήθεια αυτό το live στο Βέλγιο. Πες πως μας κοροϊδεύεις :P
Αξιώθηκα τουλάχιστον να δω τους Radiohead τότε στον Λυκαβηττό και τους Sigur Ros πρόσφατα στο Φάληρο.
Εσύ τα είδες όλα μαζί + National!!!

Πολύ ωραία η κυρία από πάνω. Δεν την ήξερα. Ωραίος ήχος επίσης, ωραίο αποτέλεσμα.

Ποστάρω ένα τραγούδι+βίντεο από μια μπάντα που δεν την πολυακούω γενικά, αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ ωραίο κι αξίζει να το δουν όλοι.

Θενξ μαν: This_is_a_Drill

Ήταν κάποτε μια εκπομπή που μου άρεσε στον Sport FM και έβαζε συνέχεια το επόμενο τραγούδι στο background. Δεν ήξερα ποιο ήταν αλλά είχα αρρωστήσει μέχρι να το μάθω. Τελικά μια μέρα το ανέφερε κι έτσι γνώρισα έναν καλλιτέχνη που εκτιμώ από τότε βαθύτατα, τον René Aubry. Τον χρησιμοποιούσαν νομίζω κιόλας παλιότερα στην TV σε στιγμές "άτεμε κενωνία" σε ελληνικές σειρές, σε κοροϊδευτικά βίντεο με τον Μητσοτάκη κ.α.

Προτείνω ανεπιφύλακτα τα album: Après la pluie, Derives, Invités sur la terre. Αλλά έχει πολλά υπέροχα τραγούδια διάσπαρτα και στα υπόλοιπα album. Απλή μουσική, πιθανώς επαναλαμβανόμενη αλλά πολύ "καθαρή" και "ακριβής", αν μπορούν να ειπωθούν αυτά.
Θενξ μαν: moulan7

mifune έγραψε: Απλή μουσική, πιθανώς επαναλαμβανόμενη αλλά πολύ "καθαρή" και "ακριβής", αν μπορούν να ειπωθούν αυτά.

Μπορούν να ειπωθούν αυτά αλλά είναι λίγο αφηρημένη η έννοια τους :P . (σε πειράζω λίγο, αλλά όντως ισχύει αυτό που λέω)

Το τρίτο κομμάτι είναι υπέροχο. Νομίζω επίσης πως η μελωδία του έχει επηρεάσει... κάπως να το πω?...έχει μια ομοιότητα να το πω?... ψιλοίδιο είναι να το πω? :P τη μουσική από το ''μικρή πατρίδα''... δεν είμαστε με τα καλά μας... ξεσήκωμα είναι... ρε τους άτιμους :P

@mifune

Δες αν θέλεις όποτε μπορέσεις τα παρακάτω, έχω την εντύπωση ότι θα σου αρέσουν.
Είναι ενδεικτικά κάποια κομμάτια από Mono (τους Ιάπωνες).
Δεν είναι πολύ ''καθαρές'' οι παραγωγές τους αλλά αυτό ακριβώς μου αρέσει πολύ εμένα.. κι οι μελωδίες τους φυσικά.

Τελευταία διόρθωση: 5 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν από moulan7.

moulan7 έγραψε: ^^^^^^^^^^^

Πες πως δεν είναι αλήθεια αυτό το live στο Βέλγιο. Πες πως μας κοροϊδεύεις :P
Αξιώθηκα τουλάχιστον να δω τους Radiohead τότε στον Λυκαβηττό και τους Sigur Ros πρόσφατα στο Φάληρο.
Εσύ τα είδες όλα μαζί + National!!!

Πιο αλήθεια δεν γίνεται. Την προηγούμενη μέρα μάλιστα, είχε και Neil Young (στρίβω κι άλλο το μαχαίρι).
Εντάξει, σταματάω τη φιγούρα, φτάνει.

Καλό το κομμάτι και δεν την ήξερα καν την μπάντα, πρώτη φορά τους ακούω. Είναι λίγο Arcade Fire των φτωχών, αλλά το κάνουν καλά, οπότε χαλάλι τους.
Άσε που μοιάζουν και με αίρεση του Αμερικανικού Νότου. Γητευτές φιδιών και τέτοια.

Σε κάτι παλιό αλλά αγαπημένο, ας ακούσουμε λίγο TV on the Radio που έβγαλαν δύο συγκλονιστικά πρώτα άλμπουμ, αλλά από εκεί και μετά πήραν λίγο πτωτική πορεία. Είναι από αυτές τις περιπτώσεις που τα μέλη είναι στην ουσία καλύτεροι παραγωγοί παρά μουσικοί, αλλά το αποτέλεσμα είναι διαολεμένα καλό.

Να ξέρετε πως οτιδήποτε ποσταριστεί σ' αυτό το θέμα θα τσεκαριστεί, χωρίς εξαιρέσεις. :P
Ήδη έχω συμπαθήσει τους Mono και τους Bohren & der Club of Gore, αν και οι δεύτεροι μου δίνουν ελαφρώς την εντύπωση ότι κάνουν "λούπα" τα ίδια 15 λεπτά μουσικής (αστειεύομαι :P). Pink Floyd και Nick Cave ήταν ήδη στα ακούσματά μου, αν και δεν τους αντέχω για πάνω από 4-5 κομμάτια συνεχόμενα (μετά θέλω οπωσδήποτε ν' ακούσω Bolt Thrower :P). Τους Radiohead τους είχα παρεξηγήσει. Βασικά, ποτέ δεν είχα ασχοληθεί, παρά μόνο ό,τι είχε πιάσει το αυτί μου δεξιά κι αριστερά. Άκουσα κάπως προσεκτικά το OK Computer, και μπορεί να μην είναι "my cup of tea", που λέμε και στο χωριό μου, αλλά σίγουρα ανέβηκαν αρκετά στην εκτίμησή μου.
@mifune, Μάλλον πέφτεις μέσα στα εναλλακτικά (δηλαδή, στα μη metal) ακούσματά μου. Περιμένω κι άλλες προτάσεις. :)
Γενικώς, περιμένω να δω πολλές προτάσεις και να είναι τεκμηριωμένες. Δηλαδή, προτείνω την τάδε μπάντα, ιδιαίτερα τους δίσκους Χ, Υ, Ζ, γιατί κάνουν αυτό και το άλλο. Όπως δηλαδή είναι το πρώτο ποστ του φίλου moulan. Όπως είπε και ο martian, ας μην το κάνουμε ένα ακόμα "now listening" topic. ;)
Why men throw their lives away attacking an armed witcher, I'll never know... Something wrong with my face?