Forum Menu

The Yearly FIFA Thread

Σκεφτηκα να κανω ενα thread να συζηταμε για ολα τα FIFA αφου ειναι δεδομενο οτι καθε χρονο θα υπαρχει νεο :)

Mολις εβαλα να κατεβει το Demo του 17 στο PS4 ενω το 16 προλαβα και το ξεφορτωθηκα πριν λιγες μερες σε γνωστη αλυσιδα, ωστε με τα λεφτα της επιστροφης να παρω το 17 day one. Τακτικη που ακολουθω καθε χρονο πλεον και δυστυχως ετσι χαλασα την ωραια συλλογη που ειχα απο FIFA απο το 2001 και μετα...

Για πειτε ρε παιδια usernames, τι modes παιζετε κτλ. Αν μαζευτουμε αρκετοι μπορουμε να κανουμε τουρνουα μεταξυ μας για πλακα, pro club., αλλα και ματσακια απλα.

Εγω καιω το seasons mode καθως βαριεμαι ολη την φασαρια του FUT,ενω προτιμαω να παιζω με τα πραγματικα roster. Στο 16 δεν προλαβα να παιξω παρα πολυ και επαιξα περιπου 150 match seasons και γυρω στα 100 split screen στις βραδιες FIFA που διοργανωνουμε με τον κολλητο μου. Στο 15 το νουμερο πλησιαζε τα 400 ματς :cheer:

Κυριως παιζω με Arsenal,Wolves και αν παμε για εθνικες δεν εχω καποια αγαπημενη περαν της Γαλλιας αλλα αρκετα συχνα παιζω και με Ουρουγουαη,Χιλη,Μεξικο κ.α.

Περιμενω με αγωνια να δω ποσο ομαλα εγινε η μεταβαση σε Frostbite καθως και αν βελτιωθηκε το παιχνιδι σε διαφορους τομεις οσον αφορα το gameplay. Αν και συνηθως την πρωτη εβδομαδα κυκλοφοριας ερχεται update που αλλαζει αρκετα το gameplay σε σχεση με αυτο του demo.
Θενξ μαν: haloman, Men of Low Moral Fiber
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν από KhR1s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Έι, καλή ιδέα, πώς δεν είχε γίνει τόσα χρόνια δαύτο.

Να πω την αλήθεια έχω να αγοράσω FIFA από το 2014 αλλά πέρυσι κυριολεκτικά είχα λιώσει το mode που ανέβαινες divisions. Έφτασα μέχρι το 2ο, πολύ χαλαρά στην αρχή αλλά προς το τέλος μου βγήκε η πίστη. Μεγάλες συγκινήσεις όμως με γκολ και ανατροπές στο 90', πανηγύρια και λύπες, όλα όσα περιέχονται σε μία FIFA εμπειρία. Αλλά το κομβικό σημείο ήταν όταν ένας άγνωστος μου έστειλε μήνυμα βρίζοντας μητέρα και οικογένεια επειδή τον κέρδισα 3-0. Περίμενα πως δεν θα έρθει ποτέ αυτή η μέρα... :'(

Κάποια από τα παλιά fifa είχαν ένα ιδιαίτερα εύκολο exploit με το οποίο αν χρεοκοπούσες εσκεμμένα την ομάδα, αποκτούσες το maximum δυνατό bugdet μετά από simulation μίας εβδομάδας. Από ότι φαίνεται οι προγραμματιστές της EA δεν είχαν ορίσει σωστά την συγκεκριμένη μεταβλητή :lol: . Επέλεγα λοιπόν την πιο αδύναμη ομάδα της τρίτης κατηγορίας του Αγγλικού πρωταθλήματος, αγόραζα τα πάντα και άφηνα την ομάδα να μοιράζει πανωλεθρίες :evil: Όσο αφορά το local multi, πάντα τα έβρισκα νερόβραυστα σε σύγκριση με τα PES, οπότε σε συναντήσεις με φίλους το δισκάκι έμενε μέσα στη θήκη.

Από τα καινούρια είχα δει λίγο το 15, αλλά δυστυχώς οι αθλητικοί τίτλοι δεν με προσελκύουν όσο παλιά.

KhR1s έγραψε: Mολις εβαλα να κατεβει το Demo του 17 στο PS4 [...]

Ααα, ωραίος, κατεβαίνει κι εδώ [ζηλιάρης].

Δύο FIFA έχω παίξει αρκετά, το FIFA 11 και το... FIFA International Soccer. :P

Αν υπάρχει κάπου μετρητής που γράφει τις ώρες που έχω ρίξει στο Ultimate Team, θα πρέπει να βρω τρύπα να κρυφτώ... Μιλάμε για εκατοντάδες ώρες. Μακράν ότι πιο εθιστικό σε mode αθλητικού τίτλου τα τελευταία χρόνια! Έπαιζα και carreer αρκετά, αλλά πλέον το 98% του χρόνου μου στο FIFA το τρώει το UT.

Έβαλα και εγώ να κατεβαίνει το 17, αλλά για κάποιο λόγο κατεβαίνει με ρυθμούς χελώνας. Νομίζω είναι το πιο αναμενόμενο FIFA της τελευταίας τριετίας τουλάχιστον, λόγω της ανόδου του PRO, νέας μηχανής γραφικών κλπ.
Expect the best. Prepare for the worst.

Παίδες το κατεβάζω κι εγώ και υπολείπονται 44 ώρες!! Το κατεβάζει όλη η υφήλιος...Κάπου διάβασα οτι το PS Network κράσαρε με το μαζικό download.Ίσως σε καμιά Αμερική.Την Πέμπτη πιστεύω θα το έχω παίξει!

ShadowPlaya έγραψε: Παίδες το κατεβάζω κι εγώ και υπολείπονται 44 ώρες!! Το κατεβάζει όλη η υφήλιος...Κάπου διάβασα οτι το PS Network κράσαρε με το μαζικό download.Ίσως σε καμιά Αμερική.Την Πέμπτη πιστεύω θα το έχω παίξει!

Και εδω κανει παραπανω χρονο απο οσο πρεπει για να κατεβει,τωρα μου εχει μεινει μιση ωρα. Το κατεβαζω απο την ωρα που εκανα το thread με ενα pause μονο για να δω Champions League απο stream.
Το psn συνεχιζει να εχει θεματα σε μεγαλα launch...

Μόλις έπαιξα τα 2 πρώτα ματσάκια! Είμαι σίγουρος πως το τελικό προϊόν θα είναι τελείως διαφορετικό από το demo όπως και κάθε χρόνο. Μου φάνηκε πανεύκολο αλλά ξέρω πως όταν κυκλοφορήσει θα περάσω κανα 2βδόμαδο στο professional να στρώσω! Μου φάνηκε οτι είχε ένα θεματάκι με το framerate και έκανε κάτι σκαλωματάκια.Αν μπεις στο replay με τη default κάμερα έχει πολύ καλύτερο frame. Η κίνηση των παιχτων φανταστική το animation γαμάτο αλλά το demo μοιάζει απίστευτα με το 16. Περιμένουμε τη κυκλοφορία.Τα πεναλτι ήταν λίγο περίεργα αλλά θα τα μάθουμε. Δοκίμασα και τα 2 demo όπως κάθε χρόνο και σταθερά πάμε για fifara! Ο χειρισμός του Pro δε μ'αφήνει να το χαρώ.Αργούν να στρίψουν τα παλικάρια, οι πάσες αυτοματοποιημένες και αρκετή δόση arcade. Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα γιατί ο καθένας τη βρίσκει όπως γουστάρει. Day 1 για μένα πάλι από το FIFA09 και μετά!

Αρκετα βελτιωμενο το παιχνιδι στο οπτικο με την νεα μηχανη,το journey φαινεται ψιλοενδιαφερον για κατι διαφορετικο....γενικα σταθερα το προτιμω τα τελευταια χρονια το feeling του φιφα εναντι του προ παροτι το φετινο προ φανηκε παρα πολυ δυνατο αλλα δεν ξερω αν θα αντεχα να παιξω πολυ...καταρχας το φιφα κερδιζει κατα κρατος στα modes και στο presentation(ισως το μονο που ζηλευω απτο προ ειναι το original champions league που εχει)..

Οσο για τη δυσκολια που λεει ο φιλος playa νομιζω αμα παιζεις οπως λες απτο 09 καθε χρονο συνεχεια απειρες ωρες λιγο λογικο να το "κατεχεις" ψιλοαμεσως το καθε νεο φιφα...η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι αρκετα ισορροπημενη η AI και απτο professional στο πιο ψηλα κανει υπερφυσικο αλμα ακομα και αμα παιζεις με "αμπαλες" ομαδες...τεσπα προσωπικα δε με νοιαζει παρα ελαχιστα το vs CPU καθως θα λιωσουμε στα seasons και FUT παλι με τις ωρες!

Available on pc...downloading now, 7.5GB
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν από nadal.

Πρώτες εντυπώσεις του FIFA 17 θετικότατες, και επιτέλους οι αλλαγές στο gameplay είναι α ι σ θ η τ έ ς. Αν θα είναι όλα θετικά μένει να αποδειχθεί στο τελικό προϊόν, αλλά η σειρά χρειαζόταν αλλαγές και προς το παρόν βλέπω ότι η ΕΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ "ταρακούνησε" τη συνταγή.
Επίσης κάτι μου λέει ότι το The Journey θα είναι πολύ καλύτερο από ότι περιμένουμε. Καιρός ήταν, διότι η καριέρα ήταν απελπιστικά στάσιμη και βαρετή από ένα σημείο και μετά, ενώ θεωρούσε θετικά μόνο τις ασίστ και το σκοράρισμα. Πλέον αναγνωρίζει όταν βοηθάς την ομάδα, απλώνεις το παιχνίδι, όταν έχεις καλή κινητικότητα με και χωρίς την μπάλα και βαθμολογεί ανάλογα, μου θυμίζει αρκετά το αντίστοιχο του NBA 2K (και αυτό είναι καλό).
Θενξ μαν: KhR1s, Men of Low Moral Fiber
Expect the best. Prepare for the worst.

pSyChOChRiS έγραψε: Πρώτες εντυπώσεις του FIFA 17 θετικότατες, και επιτέλους οι αλλαγές στο gameplay είναι α ι σ θ η τ έ ς. Αν θα είναι όλα θετικά μένει να αποδειχθεί στο τελικό προϊόν, αλλά η σειρά χρειαζόταν αλλαγές και προς το παρόν βλέπω ότι η ΕΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ "ταρακούνησε" τη συνταγή.
Επίσης κάτι μου λέει ότι το The Journey θα είναι πολύ καλύτερο από ότι περιμένουμε. Καιρός ήταν, διότι η καριέρα ήταν απελπιστικά στάσιμη και βαρετή από ένα σημείο και μετά, ενώ θεωρούσε θετικά μόνο τις ασίστ και το σκοράρισμα. Πλέον αναγνωρίζει όταν βοηθάς την ομάδα, απλώνεις το παιχνίδι, όταν έχεις καλή κινητικότητα με και χωρίς την μπάλα και βαθμολογεί ανάλογα, μου θυμίζει αρκετά το αντίστοιχο του NBA 2K (και αυτό είναι καλό).

Συμφωνω και επαυξανω!

Επιτελους φρεσκος αερας στο gameplay. Τωρα το πως θα εξελιχθει και πως θα γινει balanced ειναι κατι που θα το δουμε μετα απο πολλα ματς, αλλα επιτελους νιωθω οτι παιζω ενα νεο FIFA με εμφανεις αλλαγες. Μου αρεσαν πολυ τα νεα animation, νιωθω οτι φτιαξανε λιγο την πασα και οτι πλεον παιζω πιο ευκολα με ολα τα assist κλεισμενα. Mε ξενισε λιγο το συστημα στα corner και στα μακρινα foul αλλα θα το συνηθισω με τον καιρο. Eπισης ενιωσα οτι βαρυνε λιγο η μπαλα και νιωθεις καλυτερα τα σουτ. Δεν μπορουσα να βαλω γκολ με την ιδια ευκολια με το κλασσικο σουτ εξω απο την περιοχη στο Γ.

Τα γραφικα επιτελους μου δινουν την αισθηση οτι παιζω ενα next gen FIFA και ειναι αρκετα πιο ζωηρα τα χρωματα. Μονο παραπονο το κοκκινο βελακι πανω απο τον παικτη, ειναι πολυ εντονο και κουραζει, αν αλλαζει τοτε no problem.

Για την ΑΙ δεν εχω να πω τιποτα μιας και παιζω μονο online εδω και 3-4 χρονια.

Περιμενω το Week One patch που θα τα αλλαξει ολα στο gameplay :silly:

Καιρός ήταν να γίνει τέτοιο θέμα. Ελπίζω οι φετινές αλλάγές να είναι αισθητές γιατί μου φαίνεται ότι είχαν αρχίσει να χαλαρωνουν λίγο στη ΕΑ όταν έπαιζαν χωρίς αντίπαλο...Λατρεμένο mode στο FIFA το Career. Από το 12 ξεκινάω πάντα με την αγαπημένη Juventus και στο 15 μόλις ξεκίνησα με την Darmstadt.Β' Γερμανίας,ελάχιστο μπάτζετ και από τις χειρότερες ομάδες. Αλλά κάτι τέτοια είναι που αξίζουν... Ψαχτείτε αν θέλετε με την φετινή ονομασία του γηπέδου της.
Εσείς με ποιες ομάδες και τι πορείες έχετε κάνει στο Career Mode;
Θενξ μαν: haloman, KhR1s
Φονιάδες των χοντρών διαιτολόγοι

MrZeroGR έγραψε: Καιρός ήταν να γίνει τέτοιο θέμα. Ελπίζω οι φετινές αλλάγές να είναι αισθητές γιατί μου φαίνεται ότι είχαν αρχίσει να χαλαρωνουν λίγο στη ΕΑ όταν έπαιζαν χωρίς αντίπαλο...Λατρεμένο mode στο FIFA το Career. Από το 12 ξεκινάω πάντα με την αγαπημένη Juventus και στο 15 μόλις ξεκίνησα με την Darmstadt.Β' Γερμανίας,ελάχιστο μπάτζετ και από τις χειρότερες ομάδες. Αλλά κάτι τέτοια είναι που αξίζουν... Ψαχτείτε αν θέλετε με την φετινή ονομασία του γηπέδου της.
Εσείς με ποιες ομάδες και τι πορείες έχετε κάνει στο Career Mode;

Οπ www.bundesliga.com/en/news/Bundesliga/no...renaming-stadium.jsp
Τρομερη κινηση εκ μερους τους !

Εγω επαιρνα Wolves παντα στο Career η AFC Wimbledon οποτε υπηρχε. Τελευταια φορα που ασχοληθηκα με career σοβαρα πρεπει να ητανε στο 2009. Μετα ανακαλυψα την μαγεια του να παιζω με πραγματικους αντιπαλους online και αρχισα να πηγαινω και σε διαφορα lan tournaments που γινονται, και ετσι περιορισα τις career ορεξεις μου στο Football manager.

Παντως το campaign με τον Hunter πρεπει να εχει πολυ ενδιαφερον. Προσωπικα πορωθηκα σε καποια φαση και ψηνομαι να το αγορασω.

Καταπληκτικο το φιφα στο pc παιδια. Κρυσταλλο κ το gameplay φρεσκαδουρα!!! Το εκανα preorder απο cdkeys στα 38!!! Επομενη αγορα κ το ds4 usb dongle και λιωσιμο στο φουλ απο τις 29. Ο ρεαλισμος χτυπαει κοκκινα φετος !!!
PSN,UPLAY,ORIGIN ID: Tegiorgos
PC setup: i7 4770k, Gtx 1070, 16gb ram
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν από Tegian.

Εγώ με τον κολλητό μου ξεκίνησα να παίζω Master League Coop από το PES 3 με την αήμνιστη 11άδα των MIranda Espinas Castello (για όσους θυμούνται) και αφού περάσαμε ακραίες ποδοσφαιρικές στιγμές με το PRO το γυρίσαμε στο FIFA με το 09. Από τότε μόνο FIFA! Πέρυσι παίξαμε με Sporting Gijon. Πρόπερσι κάναμε την ακρότητα και πήραμε Portsmouth από 4η εθνική Αγγλίας και πήραμε την Premier League και χάσαμαε στον τελικό του C.L...! Φέτος θα πάρουμε τα α@@χ@δια μας γιατί έφυγε Γαλλία...
Πάντως για μένα έχει πολύ σημασία το να έχει καλή A.I το παιχνίδι. Το Online μου φαίνεται οτι έχει τελείως διαφορετικό gameplay.Μου φαίνεται πολύ χοντροκομμένο και με lag.Ακόμα και οι εκτελέσεις φάουλ μου φαίνονται διαφορετικές. Ελπίζω να μην παραμερίσανε το κλασσικό Career για χάρη του Campaign.

Έπαιζα πολύ Fifa από την έκδοση του 2009 μέχρι και αυτή του 2014. Έκτοτε, περισσότερο θα έλεγα ότι είχα κορεστεί με το είδος και σταμάτησα παρά το οτιδήποτε άλλο (εξάλλου δεν δοκίμασα ποτέ τα 15, 16 για να έχω άποψη). Αν είναι τόσο καλό εντέλει το 17, με βλέπω να επιστρέφω. :whistle:

Όπως συμβαίνει κάθε λίγους μήνες όταν τελειώνω τα "σημαντικά" παιχνίδια, θέλω να σκοτώσω μερικές ώρες παίζοντας FIFA. Είναι μια ανάγκη που έρχεται και φεύγει, κρατάει για λίγες μέρες και γι'αυτό παίζω ακόμα το 14. Βρήκα πάντως την αφορμή να τελειώσω ένα πρωτάθλημα που είχα ξεκινήσει την περασμένη Άνοιξη με την Άρσεναλ σε World Class επίπεδο το οποίο δεν ήταν τόσο σπαστικό όσο το θυμόμουν, δηλαδή, είχα ήττες αλλά όχι άδικες. Anyway, τερμάτισα 7ος ( ; ) στο πρωτάθλημα, μπορεί και 8ος, αλλά οι μεγάλες συγκινήσεις ήρθαν στο Τσάμπιονς Λιγκ όπου απέκλεισα στα ημιτελικά την Ρεάλ με συνολικό σκορ 6-4 (3-1 το πρώτο ματς υπέρ μου, 3-3 το δεύτερο) και στον τελικό αν και προηγήθηκε η Μπάγερν έκανα ανατροπή και με δύο γκολ του Περέιρα (το δεύτερο στο 90') σήκωσα το τρόπαιο. Υποθέτω αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω απολυθεί ακόμα. :P

Δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω, έχω μέσα στο καλοκαίρι το Μουντιάλ με την Ακτή Ελεφαντοστού, αλλά θα δείξει. Προσφέρει δυνατές συγκινήσεις πάντως το άτιμο. Η Μπάγερν φαντάζει σαν ένα δύσκολο τελικό boss και το να την νικάς με ανατροπή στο 90' είναι σκέτη ηδονή. Άντε, σε λίγους μήνες πάλι...