Forum Menu

Anime & Manga

Ωραίος? Είχα χρόνια αυτή την απορία... :D

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

για να το κάνω πιο φραγκοδίφραγκο,
manga = έντυπο στυλ japanimation
anime = βίντεο στυλ japanimation

japanimation είναι βέβαια το χαρακτηριστικό στυλ σχεδιασμού των Γιαπωνέζων, Μεγάλα μάτια απίστευτη δράση, μανία με τα ταμπού, και όσο χρονών και να είναι μία γυναίκα θα έχει φωνή 10 χρονης, κ.ο.κ

Τρέλα μεγάλη έχω για κάθε τι anime...
Ότι μπορώ να αποκτήσω στη χώρα μας έτσι...

Για 'μένα, το Full Metal Alchemist.
Χάρη στο LimeWire, κατέβασα και είδα και τις δύο σεζόν που κυκλοφορούν με το original γιαπωνέζικο track και αγγλικούς υπότιτλους.

kala kai pos boreis kai akous ta chikichachachakitaaa...???

Μιας και το videoclub εδώ δεν έχει anime θα αναγκαστώ να κατεβάσω από το e-mule.Σίγουρα θα είναι με αγγλικούς υπότιτλους?Και αν ναι,δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα με την εικόνα?Τέλος,ποιο μου προτείνετε να κατεβάσω?

Φιλε stelio , θα σου πρότεινα τα εξης κορυφαια για αρχη: FullMetal Alchemist (51 επεισόδια, παρα πολυ καλό), Neon Genesis Evangellion (26 επεισόδια, το αγαπημενο μου anime οπως και πολλών άλλων, πάντως αν τωρα αρχισες να ασχολείσαι αστο για λίγο αργοτερα), και ενα που τωρα προβάλεται Iαπωνια το Bleach(ως τωρα 41 επεισόδια εχουν μεταφραστει, θα το βρεις και πιο εύκολα για κατεβασμα).

Αν το κάθε επεισόδιο είναι avi απο 170 Mb και πάνω τοτε είναι πολυ καλή ποιότητα, μερικα πιο παλια anime μπορεις να τα βρεις και σε DVDrip (230 Μb κάθε επεισόδιο) όπου η ποιότητα είναι τέλεια και εχεις επιλογη συνηθως μεταξυ αγγλικού/ιαπωνικού ήχου με αγγλικους υπότιτλους.

Τα περισσότερα anime που κυκλοφορουν στο ιντερνετ είναι με ιαπωνικό ήχο και αγγλικούς υπότιτλους. Σου στελνω ενα pm με μερικα πολυ καλα sites με torrent για anime(εγω εστι τα κατεβαζω).

Naruto imho rulez 8)

Έχω το εξής ερώτημα προς τον spahar: τι σημαίνει Ban-kai; Υποψιάζομαι ότι είναι κάποιο επιφώνημα από το Bleach, αλλά ίσως να είναι κάτι πιο συγκεκριμένο.

P.S.: Τρομερή η υπογραφή σου spahar. Όποτε τη βλέπω γελάω ! :D :D :D

[quote:d17e7b373e="than_asis"]Έχω το εξής ερώτημα προς τον spahar: τι σημαίνει Ban-kai; Υποψιάζομαι ότι είναι κάποιο επιφώνημα από το Bleach, αλλά ίσως να είναι κάτι πιο συγκεκριμένο.

P.S.: Τρομερή η υπογραφή σου spahar. Όποτε τη βλέπω γελάω ! :D :D :D[/quote:d17e7b373e]

Ακριβως είναι απο το anime Bleach, και δεν εχει σχεση με το Ban=διωχνω αν το μπερδεψε κανεις. Στο anime οι βασικοι πρωταγωνιστες εχουν σαν οπλο ένα katana (το οποιο λέγεται Zanpakutou = θεριστης ψυχων). Οι ήρωες που εχουν αρκετα μεγαλη δύναμη μπορουν να αλλαζουν τη μορφη των κατανα τους αυξανοντας ετσι τη δυναμη τους. Υπαρχουν δυο επιπεδα αλλαγης, το πρωτο είναι το Shi-kai, και το δευτερο (το οποιο επιτυχανουν λιγοι) είναι το Ban-kai. Στην ουσία είναι αυτο που βλέπεις στο avatar μου, θα βαλω και ένα videaki να φαινεται καλυτερα.

P.S: Ναι η υπογραφη εχει πλακα :D :D :D

Edit: Δε χρειαστηκε να ανεβασω εγω video, το youtube είναι γεματο. Να πω ότι αν καποιος βλέπει τη σειρα (χλωμο το κοβω) να μη δει τα video γιατι αποτελουν spoilers.

Bankai #1 http://www.youtube.com/watch?v=ZGkpHgXNem4
Bankai #2 http://www.youtube.com/watch?v=mblDt9bNVqE
Bankai #3 http://www.youtube.com/watch?v=lD4F2ZDvFwE
Bankai #4 http://www.youtube.com/watch?v=g3rGGsCNu84

Tα βιντεακια ειναι διλεπτα κυριως.

emena to Samurai X moy aresei.Auron ego de se exo dei pote sto chat ayto to kairo.Ama thelis kosmo pigaine sto chat kata tis 12 to mesimeri kai to vradi kata tis 23.00.to proi exei to perissotero kosmo

Spahar posa episodeia einai to bleach?Egw exw dei mexri to 93(exw thn aisthisi oti tosa exoun vgei mexri twra).Epishs teliwnw to fullmetal alchemist(exw dei mexri to 45o episodeio) kai to naruto mexri to 196o episodeio.Kai nomizw mexri to 43 apo to dragonball z.Apo auta an k ola ine fovera to agaphmeno mou ine mallon to naruto(an k ginete ligo kourastiko se kapia episodeia) alla k ta alla ine teleia :D :D

To Bleach ως τωρα ειναι 93 επεισόδια αλλά έχει ακόμα. Το Naruto καλό είναι αλλά μετα το 150ο επεισοδιο έχει πολλά fillers (ιστοριες δηλαδη που δε βασιζονται στο αρχικο manga και έτσι συνηθως δεν ειναι καλες), για αυτο εχει καταντησει βαρετο. Αν σου αρεσει το Naruto δοκιμασε και το One Piece.

[color=red:ee11967709]Μιας και το θεμα ξαναήρθε στο προσκηνιο το καθαρισα απο τα off-topic posts που ειχαν γίνει σχετικά με τις ωρες συναντησης στο chat (καλα τελειως ξεκαρφωτο όμως :D ).[/color:ee11967709]

Nai exw skopo na dw k to one-piece(mias k otan to edixne sto alter mou arese poly) alla k to neon genesis evaggelion pou exw akousi poly kala logia :wink:

Spahar posa epeisodia ine to NEON GENESIS EVAGELION kai me pio ine peripou to thema tou?

Ξερει κανεις αν εχει τελιωσει το One Piece?????????????????????????????

Nomizw pws paizete akoma sthn iapwnia alla perimene na sou apanthsei k kapios allos(spahar :lol: ) gia na ise sigouros :D

[quote:0f0d49238d="edi"]Ξερει κανεις αν εχει τελιωσει το One Piece?????????????????????????????[/quote:0f0d49238d]

Όπως πολύ σωστά είπε και ο Greeksolid το One Piece παίζεται ακόμα στην Ιαπωνία και θα παίζεται ακόμα για πολύ καιρό. Τωρα αριθμεί 275 επεισόδια, 7 ταινίες και μερικά Special επεισόδια (4-5 στον αριθμό).

[quote:0f0d49238d="GreekSolid"]Spahar posa epeisodia ine to NEON GENESIS EVAGELION kai me pio ine peripou to thema tou?[/quote:0f0d49238d]

Το Neon Genesis Evangelion έχει 26 επεισόδια και 2 ταινίες, οι οποίες εξηγουν τα 2 τελευταία επεισόδια. Η ύπόθεση είναι ότι η ανθρωπότητα μετα από ένα τεραστιο ατυχημα βρισκεται σε κίνδυνο από τους ANGELS (κάτι σαν γιγαντιες εξωγηινες οντότηες, αποτελεσμα πειραματων). Η μόνη αμυνα της ειναι τα Evangelions, κάτι τεραστια Mecha (Ρομπότ), τα οποία μπορουν να πιλοτάρουν μόνο 14χρονα παιδια. Από τα παραπανω σου δίνεται η εντυπωση ότι πρόκειται για ένα κλασικο σεναριο με τεραστια ρομποτ. Καμια σχεση, η δραση είναι πολυ λιγότερη απο αυτη που περιμενεις (αλλα παρα πολυ ποιοτικη) και περισσότερο βλέπεις τις σχεσεις μεταξυ των πρωταγωνιστων, οι οποιοι είναι όλοι ενας και ενας από άποψη ψυχολογικών προβληματων. Επίσης το anime χρησιμοποιει τρελους παραλληλισμους με θρησκευτικες εννοιες και ορολογίες (Angels, Evangelion, Spear of Longinus και άλλα πολλά) και το κανει ακομα πιο ενδιαφερον από ότι ηδη ειναι. Είναι απο τα καλυτερα anime κατα τη γνωμη μου και από τα πιο δυσκολα στην κατανόηση. Είναι must για τους λάτρεις του είδους.

Παρακατω δύο links με μερικες non-spoiler πληροφοριες.

www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=49
www.animenfo.com/animetitle,284,prlbgu,neon_genesis_ev.html
(δειτε και τα ratings που εχει)
en.wikipedia.org/wiki/Neon_Genesis_Evangelion

"Hideaki Anno, the director of the anime series, had suffered from depression prior to creating the series, and the psychological aspects of the show are based on the director's own experiences in dealing with depression and psychotherapy."

Wraia ine liga epeisodia k apo oti xerw theorite apo ta kalitera anime.Tha to dw sigoura kapia stigmh.Vevaia eixa authn thn aporia k tha thn exw mallon mexri na dw k to anime, gia na katalavw kalytera, ton titlo dhladh ths seiras.Yponoei tipota?Tha mporousame dhladh na poume oti shmainei kainourgio evagelion ths genessis h kamia sxesh :?:

EDIT : Mpa mallon kamia sxesh molis twra diavasa oti neo ine to NEO tokyo sto anime ](*,) ](*,)

Καλά τα mech είναι τέλεια σχεδιασμένα! Εγώ που δεν έχω δει κανένα anime (μόνο όλα τα happy tree friends :twisted: 4 DVD, αλλά δεν είναι anime... :roll: ), ποιο μου προτείνετε? Μην έχει και πάρα πολλά επεισόδεια... Προτιμώ αυτά με τα robot ή με σπαθιά και έτσι :?:

GreekSolid ο τίτλος έχει μια σχεση με αυτο που λες, αλλα αυτο θα το καταλαβεις στο τέλος της σειράς. Παντως να σε συμβουλεψω να μη ψαχνεις από τωρα να βρεις info και εξηγησεις για τη σειρα. Δες την πρωτα, και μετα θα βρεις πολλες πληροφοριες και εξηγησεις, και έτσι τη 2η φορα που θα τη δεις (αμα σου αρεσει θα τη δεις σιγουρα και 2η φορα) θα καταλαβεις πολλα περισσότερα.

aleko το Neon Genesis Evangelion είναι τρομερη σειρα με Mech, αλλα όπως ειπα δε στηριζεται μονο εκει. Τωρα δε μου ερχεται καμια άλλη με Mecha, αλλα πολυ γνωστες ειναι όλες οι σειρες Gundam. Πάντως για αρχη και με λίγα επεισόδια θα σου πρότεινα να δεις το Hellsing, είναι 13 επεισόδια (και ένα επιπλεον που βγηκε φετος) και είναι πολύ ωραία σειρά. Εχει σχεση με βρυκολακες και εκκλησια και είναι τρομερη. Μπορεις να την βρεις και σε 2 DVD σε καποια videoclub με ελληνικους υποτιτλους.